The Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 180.00 ccm (10,93 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.29 HP (11,84 kW)) @ 8000 RPM, 14.72 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 117.0 km/h (72,34 mph)
When riding, the tank size is an essential feature. The Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel management system, providing good efficiency on the road.
Preventative care is essential to maintain your Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC in peak form. Popular maintenance parts include air filters. By using genuine parts, your Pulsar 180 DTSi ETEC will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 17 and the Rear Tyre size is 100/90 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 180.00 ccm (10,93 cubic inches) |
| Power: | 16.29 HP (11,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 14.72 Nm (1,49 kgf-m or 10,85 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 117.0 km/h (72,34 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |