The Kymco People 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.05 HP (6.6 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for keeping your Kymco People 125 performing at its best. Popular maintenance parts include air filters. By using genuine parts, your People 125 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco People 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/80 - 16 and the Rear Tyre size is 100/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 9.05 HP (6.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 111.0 kg (243,48 pounds) |
| Length: | 1949 mm (76,32 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |