The Ural Patrol 750 is a 2 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a key aspect. The Ural Patrol 750 comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering optimal efficiency during your journeys.
Proper upkeep is essential to keep your Ural Patrol 750 operating reliably. Frequently replaced components comprise brake pads. With regular servicing, your Patrol 750 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). IMZ drum brake om both wheels |