The Lifan LF125 Smart is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 119.60 ccm (7,26 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key for ensuring your Lifan LF125 Smart running smoothly. Popular maintenance parts comprise batteries. Through proper maintenance, your LF125 Smart will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 119.60 ccm (7,26 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |