The Kymco Hipster 4V is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) In-line six type of engine.
This engine has 12.47 HP (9,05 kW)) @ 9750 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Kymco Hipster 4V running smoothly. Popular maintenance parts include fuel filters. Using quality components, your Hipster 4V will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco Hipster 4V Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - P21 and the Rear Tyre size is 130/90 - P15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.47 HP (9,05 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 153.0 kg (335,61 pounds) |
| Length: | 2247 mm (88,06 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |