The Suzuki GSX 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 750.00 ccm (45,54 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 9500 RPM, 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 212.0 km/h (131,04 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential factor. The Suzuki GSX 750 features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring good range for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Suzuki GSX 750 running smoothly. Common service items involve clutch plates. Through proper maintenance, your GSX 750 will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Suzuki GSX 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45,54 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 212.0 km/h (131,04 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |