The Suzuki LS 650 Savage is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 38.40 HP (27,86 kW)) @ 5400 RPM, 45.50 Nm (4,58 kgf-m or 33,43 ft.lbs) @ 3400 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to keep your Suzuki LS 650 Savage operating reliably. Regular replacement items involve brake pads. Using quality components, your LS 650 Savage can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 38.40 HP (27,86 kW)) @ 5400 RPM |
| Torque: | 45.50 Nm (4,58 kgf-m or 33,43 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |