The Adly Noble 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.67 HP (2,69 kW)) @ 5500 RPM, 4.75 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 62.0 km/h (38,31 mph)
For daily commuting, the fuel system is an essential aspect. The Adly Noble 50 features a fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, delivering good fuel economy for your rides.
Routine service is key to keep your Adly Noble 50 performing at its best. Regular replacement items comprise clutch plates. With regular servicing, your Noble 50 will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Adly Noble 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.67 HP (2,69 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 4.75 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.0 km/h (38,31 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |