The Azel DS 100 is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 95.60 ccm (5,80 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 6500 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for ensuring your Azel DS 100 in peak form. Essential service parts involve drive chains. Using quality components, your DS 100 will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 95.60 ccm (5,80 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1485 mm (58,21 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |