The Benelli Titanium is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 135.44 HP (98,41 kW)) @ 9250 RPM, 122.00 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key factor. The Benelli Titanium is equipped with a fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, offering efficient mileage on the road.
Routine service is key to maintain your Benelli Titanium in peak form. Frequently replaced components involve brake pads. Using quality components, your Titanium can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Benelli Titanium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 120/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 135.44 HP (98,41 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 122.00 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |