The Yamaha FJ 1200 ABS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Air cooled 1188.00 ccm (72,13 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 8500 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
Routine service is necessary to maintain your Yamaha FJ 1200 ABS performing at its best. Popular maintenance parts involve clutch plates. By using genuine parts, your FJ 1200 ABS can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1188.00 ccm (72,13 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |