The Jinlun JL 125T 10 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 8000 RPM, 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 112.7 km/h (69,65 mph)
For longer journeys, the fuel system is a key aspect. The Jinlun JL 125T 10 is fitted with a 4.80 litres (1,26 gallons) fuel tank, ensuring good range during your journeys.
Regular maintenance is important for keeping your Jinlun JL 125T 10 operating reliably. Essential service parts involve brake pads. By using genuine parts, your JL 125T 10 will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 112.7 km/h (69,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.80 litres (1,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 70.0 kg (153,53 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |