The Yamaha YBR 250 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.65 HP (15.1 kW, 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 2100 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important consideration. The Yamaha YBR 250 is equipped with a 19.20 litres (5,04 gallons) fuel tank, ensuring reliable performance during your journeys.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Yamaha YBR 250 in peak form. Essential service parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your YBR 250 will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha YBR 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - M17 and the Rear Tyre size is 130/70 - M17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.65 HP (15.1 kW |
| Torque: | 20.50 Nm (2,09 kgf-m or 15,02 ft.lbs) @ 2100 RPM |
| Compression: | 74.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.20 litres (5,04 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |