The Keeway Superlight 125 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When out on the road, the fuel system is a key aspect. The Keeway Superlight 125 comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, giving optimal range during your journeys.
Routine service is key to maintain your Keeway Superlight 125 running smoothly. Essential service parts include clutch plates. With the right parts, your Superlight 125 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |