The Keeway Cooper is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 12000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 60.0 km/h (37,11 mph)
When riding, the fuel system is a key aspect. The Keeway Cooper includes a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, providing reliable mileage for your rides.
Preventative care is important for keeping your Keeway Cooper running smoothly. Common service items involve drive chains. By using genuine parts, your Cooper will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 60.0 km/h (37,11 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 45.0 kg (98,70 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |