The Kawasaki ZR 7S is a 4 stroke, Allround bike with a 738.00 ccm (44,80 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 75.10 HP (54,53 kW)) @ 9500 RPM, 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important aspect. The Kawasaki ZR 7S features a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, providing good mileage for your adventures.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Kawasaki ZR 7S in top condition. Frequently replaced components include batteries. With regular servicing, your ZR 7S can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 738.00 ccm (44,80 cubic inches) |
| Power: | 75.10 HP (54,53 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 202.0 kg (443,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |