The TVS Victor GX 125 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 109.30 ccm (6,64 cubic inches) Single cylinder, 3 Valve type of engine.
This engine has 8.10 HP (5,87 kW)) @ 7250 RPM, 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The TVS Victor GX 125 features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, giving consistent performance during your journeys.
Routine service is key to keep your TVS Victor GX 125 operating reliably. Frequently replaced components involve oil filters. Using quality components, your Victor GX 125 will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for TVS Victor GX 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 109.30 ccm (6,64 cubic inches) |
| Power: | 8.10 HP (5,87 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |