The Moto Guzzi Norge 1200 GTL is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 88.50 HP (64,28 kW)) @ 7500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical factor. The Moto Guzzi Norge 1200 GTL is fitted with a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel delivery system, providing optimal efficiency for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Moto Guzzi Norge 1200 GTL in peak form. Frequently replaced components include fuel filters. With regular servicing, your Norge 1200 GTL will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Norge 1200 GTL Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 88.50 HP (64,28 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 247.0 kg (541,78 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |