The Yamaha Night Max ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 42.91 HP (31.3 kW, 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 4600 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical factor. The Yamaha Night Max ABS includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, ensuring consistent mileage on the road.
Routine service is crucial to maintain your Yamaha Night Max ABS performing at its best. Essential service parts include oil filters. With regular servicing, your Night Max ABS will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Night Max ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - M14 and the Rear Tyre size is 160/60 - M15 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 42.91 HP (31.3 kW |
| Torque: | 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 212.0 kg (465,06 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |