The Gilera GP 800 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 839.30 ccm (50,95 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 73.97 HP (53,73 kW)) @ 7250 RPM, 76.40 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 5750 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
When out on the road, the fuel capacity is an essential aspect. The Gilera GP 800 is equipped with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank, giving efficient range for your adventures.
Regular maintenance is vital for ensuring your Gilera GP 800 performing at its best. Frequently replaced components comprise air filters. By using genuine parts, your GP 800 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Gilera GP 800 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 160/60 - 15 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (50,95 cubic inches) |
| Power: | 73.97 HP (53,73 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 76.40 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 245.0 kg (537,40 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. semi-floating stainless steel discs with two Brembo double piston floating calipers. Me |
| Rear Brakes: | Single disc. stainless steel disc; floating caliper with two opposing pistons. Metal braided brake h |