The Keeway Outlook 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8250 RPM, 12.50 Nm (1,29 kgf-m or 9,15 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
For longer journeys, the gas tank is a key feature. The Keeway Outlook 125 features a 7.40 litres (1,95 gallons) fuel tank, giving reliable fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is crucial for keeping your Keeway Outlook 125 performing at its best. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your Outlook 125 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Keeway Outlook 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 12.50 Nm (1,29 kgf-m or 9,15 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.40 litres (1,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |