The Skyteam Aero 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.90 HP (2.8 kW and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When riding, the gas tank is a key aspect. The Skyteam Aero 50 features a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, giving consistent mileage on the road.
Routine service is essential for keeping your Skyteam Aero 50 operating reliably. Regular replacement items involve clutch plates. Using quality components, your Aero 50 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 3.90 HP (2.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 1840 mm (72,04 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |