The Bimota SB8R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 145.00 HP (105,27 kW)) @ 9000 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 270.0 km/h (166,96 mph)
Preventative care is crucial to keep your Bimota SB8R running smoothly. Regular replacement items consist of clutch plates. Through proper maintenance, your SB8R can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 145.00 HP (105,27 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 270.0 km/h (166,96 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |