The Peugeot Geopolis 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a 398.90 ccm (24,22 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 24.00 HP (17.5 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key consideration. The Peugeot Geopolis 400 is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring reliable performance during your journeys.
Preventative care is vital for ensuring your Peugeot Geopolis 400 operating reliably. Common service items involve batteries. With regular servicing, your Geopolis 400 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Geopolis 400 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 150/60 - 14 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 398.90 ccm (24,22 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | 2152 mm (84,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |