The Yamaha Gladiator is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 123.70 ccm (7,51 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7500 RPM, 10.40 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important aspect. The Yamaha Gladiator is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, giving efficient mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to keep your Yamaha Gladiator in peak form. Regular replacement items include fuel filters. Through proper maintenance, your Gladiator can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.70 ccm (7,51 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 10.40 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |