The Kawasaki Z 1000 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 953.00 ccm (57,86 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 10000 RPM, 95.70 Nm (9,75 kgf-m or 70,25 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Kawasaki Z 1000 features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, offering optimal range on the road.
Routine service is necessary for maintaining your Kawasaki Z 1000 in peak form. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Z 1000 can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 953.00 ccm (57,86 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 95.70 Nm (9,75 kgf-m or 70,25 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |