The Hyosung Aquila 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 7300 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
During extended trips, the gas tank is a critical feature. The Hyosung Aquila 250 is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, offering good efficiency on the road.
Proper upkeep is important for keeping your Hyosung Aquila 250 performing at its best. Essential service parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your Aquila 250 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hyosung Aquila 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 166.0 kg (364,17 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |