The Goes 360 Max is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 313.00 ccm (19,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 19.31 HP (14,03 kW)) @ 6250 RPM, 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical factor. The Goes 360 Max is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, delivering reliable performance on the road.
Preventative care is important for ensuring your Goes 360 Max running smoothly. Popular maintenance parts involve fuel filters. By using genuine parts, your 360 Max will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 313.00 ccm (19,00 cubic inches) |
| Power: | 19.31 HP (14,03 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 25.00 Nm (2,49 kgf-m or 18,31 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 234.0 kg (513,32 pounds) |
| Length: | 1965 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |