The Kymco Movie XL 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
Routine service is vital to keep your Kymco Movie XL 150 operating reliably. Essential service parts comprise air filters. With the right parts, your Movie XL 150 will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco Movie XL 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 11.52 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 118.8 kg (260,59 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |