The Hyosung GT650 Naked GT650 Comet is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 9000 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Hyosung GT650 Naked GT650 Comet features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, delivering optimal mileage during your journeys.
Regular maintenance is key for keeping your Hyosung GT650 Naked GT650 Comet performing at its best. Common service items include batteries. By using genuine parts, your GT650 Naked GT650 Comet will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Hyosung GT650 Naked GT650 Comet Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |