The Boom Trikes Fighter X11 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1997.00 ccm (121,25 cubic inches) Four cylinder boxer, 4 Valve type of engine.
This engine has 140.00 HP (102.2 kW, 190.00 Nm (19.4 kgf-m or 140.1 ft.lbs and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Boom Trikes Fighter X11 features a 47.00 litres (12,36 gallons) fuel tank, giving reliable efficiency for your rides.
Routine service is necessary for maintaining your Boom Trikes Fighter X11 running smoothly. Essential service parts comprise oil filters. By using genuine parts, your Fighter X11 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Boom Trikes Fighter X11 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1997.00 ccm (121,25 cubic inches) |
| Power: | 140.00 HP (102.2 kW |
| Torque: | 190.00 Nm (19.4 kgf-m or 140.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 47.00 litres (12,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 780.0 kg (1711,00 pounds) |
| Length: | 3700 mm (144,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Self-adjusting, ventilated rear disc brakes |