The Generic Urano 275 is a 4 stroke, ATV bike with a 275.00 ccm (16,70 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 6500 RPM, 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical consideration. The Generic Urano 275 includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, giving consistent range for your adventures.
Preventative care is vital for ensuring your Generic Urano 275 in top condition. Frequently replaced components involve oil filters. With regular servicing, your Urano 275 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 275.00 ccm (16,70 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 20.00 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |