The Innoscooter EM 2500 Elektroroller is a stroke, Scooter bike with a Air cooled 1.00 ccm (0,06 cubic inches) Electric type of engine.
This engine has 4.02 HP (2.9 kW and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
Proper upkeep is key for keeping your Innoscooter EM 2500 Elektroroller performing at its best. Popular maintenance parts include spark plugs. With the right parts, your EM 2500 Elektroroller will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Innoscooter EM 2500 Elektroroller Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 and the Rear Tyre size is 3.00 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Electric |
|---|---|
| Displacement: | 1.00 ccm (0,06 cubic inches) |
| Power: | 4.02 HP (2.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 116.0 kg (254,42 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |