The Keeway Superlight 150 is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential consideration. The Keeway Superlight 150 comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, ensuring consistent range for your rides.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Keeway Superlight 150 in top condition. Common service items include spark plugs. With regular servicing, your Superlight 150 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Keeway Superlight 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 134.0 kg (293,92 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |