The KTM 950 Supermoto Black is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical aspect. The KTM 950 Supermoto Black features a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering optimal fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is key for keeping your KTM 950 Supermoto Black in peak form. Frequently replaced components involve clutch plates. Through proper maintenance, your 950 Supermoto Black will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for KTM 950 Supermoto Black Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70,15 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |