The MBK Booster 12 inch Naked is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM, 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important factor. The MBK Booster 12 inch Naked includes a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, giving optimal mileage on the road.
Routine service is important for keeping your MBK Booster 12 inch Naked performing at its best. Essential service parts consist of brake pads. Using quality components, your Booster 12 inch Naked can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for MBK Booster 12 inch Naked Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.21 HP (2,29 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.60 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1685 mm (65,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |