The Yamaha FZ6 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.43 HP (55.8 kW, 51.60 Nm (5,27 kgf-m or 37,91 ft.lbs) @ 5270 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important feature. The Yamaha FZ6 ABS is equipped with a 19.40 litres (5,10 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, offering optimal performance during your journeys.
Proper upkeep is important for ensuring your Yamaha FZ6 ABS operating reliably. Popular maintenance parts consist of oil filters. With the right parts, your FZ6 ABS will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha FZ6 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55.8 kW |
| Torque: | 51.60 Nm (5,27 kgf-m or 37,91 ft.lbs) @ 5270 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.40 litres (5,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2095 mm (82,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |