The Yamaha YZF R1SP is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) Twin, 10 Valve type of engine.
This engine has 172.58 HP (125,37 kW)) @ 12500 RPM, 106.60 Nm (10,85 kgf-m or 78,21 ft.lbs) @ 10900 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Yamaha YZF R1SP features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, providing excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is key for keeping your Yamaha YZF R1SP performing at its best. Regular replacement items consist of drive chains. Using quality components, your YZF R1SP will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha YZF R1SP Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 172.58 HP (125,37 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 106.60 Nm (10,85 kgf-m or 78,21 ft.lbs) @ 10900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 10 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 174.0 kg (381,68 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |