The Harley Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the fuel system is an essential aspect. The Harley Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic is equipped with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, delivering consistent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is key to keep your Harley Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic operating reliably. Frequently replaced components consist of fuel filters. Using quality components, your FLSTCI Heritage Softail Classic will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 322.0 kg (706,35 pounds) |
| Length: | 2391 mm (93,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |