The Kymco Pulsar 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.40 HP (11,14 kW)) @ 9000 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key feature. The Kymco Pulsar 125 features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank, offering optimal performance during your journeys.
Routine service is vital for maintaining your Kymco Pulsar 125 operating reliably. Frequently replaced components include drive chains. Using quality components, your Pulsar 125 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 15.40 HP (11,14 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |