The CCM 644 DS Dual Sport is a 4 stroke, Super Motard bike with a Oil and air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key aspect. The CCM 644 DS Dual Sport features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, providing reliable performance during your journeys.
Preventative care is essential to keep your CCM 644 DS Dual Sport operating reliably. Essential service parts consist of drive chains. With regular servicing, your 644 DS Dual Sport will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for CCM 644 DS Dual Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 120/60 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |