The Kreidler Supermoto 250 DD is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.11 HP (14.7 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important aspect. The Kreidler Supermoto 250 DD is fitted with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage during your journeys.
Routine service is vital for keeping your Kreidler Supermoto 250 DD operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. Using quality components, your Supermoto 250 DD can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Supermoto 250 DD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |