The Yamaha XVZ13TFL MM Limited is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71.5 kW and a top speed of 193.1 km/h (119,40 mph)
During extended trips, the gas tank is an essential aspect. The Yamaha XVZ13TFL MM Limited features a 22.50 litres (5,91 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, offering reliable mileage on the road.
Regular maintenance is key for maintaining your Yamaha XVZ13TFL MM Limited in top condition. Regular replacement items comprise air filters. With the right parts, your XVZ13TFL MM Limited will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XVZ13TFL MM Limited Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 16 and the Rear Tyre size is 150/90 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 193.1 km/h (119,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 22.50 litres (5,91 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 366.0 kg (802,87 pounds) |
| Length: | 2655 mm (103,98 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2 Piston Calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4 Piston Caliper |