The Yamaha G5 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 106.00 ccm (6,44 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.19 HP (7,36 kW)) @ 5590 RPM, 0.80 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 7850 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical aspect. The Yamaha G5 is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, giving reliable fuel economy on the road.
Proper upkeep is essential for maintaining your Yamaha G5 running smoothly. Common service items comprise clutch plates. With the right parts, your G5 can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.00 ccm (6,44 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7,36 kW)) @ 5590 RPM |
| Torque: | 0.80 Nm (0,10 kgf-m or 0,60 ft.lbs) @ 7850 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |