The Honda Steed 400 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 31.00 HP (22,49 kW)) @ 7500 RPM, 33.00 Nm (3,38 kgf-m or 24,18 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical consideration. The Honda Steed 400 is fitted with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, ensuring excellent mileage during your journeys.
Proper upkeep is vital to maintain your Honda Steed 400 running smoothly. Popular maintenance parts involve drive chains. Through proper maintenance, your Steed 400 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda Steed 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 57S and the Rear Tyre size is 170/80 - 15 M/C 77S so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 31.00 HP (22,49 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 33.00 Nm (3,38 kgf-m or 24,18 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |