The MZ 1000S is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 115.32 HP (83,78 kW)) @ 9000 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important feature. The MZ 1000S includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, providing efficient range on the road.
Proper upkeep is crucial to maintain your MZ 1000S performing at its best. Frequently replaced components consist of fuel filters. With regular servicing, your 1000S can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for MZ 1000S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 115.32 HP (83,78 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc |