The Harley Davidson XL883R Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The Harley Davidson XL883R Sportster features a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering consistent performance for your rides.
Preventative care is crucial to keep your Harley Davidson XL883R Sportster running smoothly. Essential service parts include spark plugs. Using quality components, your XL883R Sportster will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL883R Sportster Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 100/90 - H19 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | 2245 mm (87,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |