The Yamaha YBR125 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM, 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential factor. The Yamaha YBR125 Custom features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, ensuring excellent mileage for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your Yamaha YBR125 Custom in peak form. Regular replacement items comprise sprockets. Using quality components, your YBR125 Custom can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YBR125 Custom Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2055 mm (80,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |