The Aprilia RSV Mille SL Falco is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM, 95.60 Nm (9,65 kgf-m or 70,15 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 255.0 km/h (157,61 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an essential feature. The Aprilia RSV Mille SL Falco is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, providing consistent range for your adventures.
Scheduled maintenance is essential to keep your Aprilia RSV Mille SL Falco performing at its best. Regular replacement items consist of batteries. Through proper maintenance, your RSV Mille SL Falco can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 95.60 Nm (9,65 kgf-m or 70,15 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 255.0 km/h (157,61 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |