The Kymco Zing 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When riding, the tank size is a critical consideration. The Kymco Zing 125 comes with a fuel tank and employs a OHV fuel injection system, ensuring good fuel economy for your rides.
Preventative care is vital for ensuring your Kymco Zing 125 in top condition. Essential service parts involve clutch plates. Using quality components, your Zing 125 can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco Zing 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.30 Nm (0,90 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2247 mm (88,06 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |